Tuleviku disain. Disaini tulevik – Disainiöö tuleb juba kümnendat korda.
17.- 20. septembrini Tallinnas peetav Disainiöö keskendub seekord disaini tulevikule ja tuleviku disainile. 20. mail sai Disainiöö festival üleeuroopalise EFFE tunnustuse, kuuludes nüüd Euroopa tunnustatud festivalide hulka.
Arvult kümnes Tallinna disainifestival aitab tutvustada tuleviku disaini olemust ning mõtiskleda muudatuste üle, mida toovad kaasa nihked disainivaldkonnas. Kuidas disain võib aidata parandada lisaks esemelisele keskkonnale ka ühiskonna elustiili ja mida disainmõtlemine suudab teha avaliku sektori heaks. Kui palju teame uutest võimalustest seoses kiiresti areneva 3D tehnoloogiaga; kas meil on vaja massiliselt uusi tooteid või õpime vanu tooteid ise parandama. Uusi teadmisi ja kogemusi püüame pakkuda seminaride, töötubade, näituste, moeetenduste, heategevusoksjoni, filmiprogrammi, PechaKucha välkloengute ja teiste disaini- ja maitsmismeeli erutavate ürituste kaudu.
Festivali üheks peakülaliseks on Creative Cities kontseptsiooni autor Charles Landry (UK), kes räägib seminaril tulevikulinna arengutest. Jon Marshall (UK) tutvustab auhinna võitnud disainiprojekti Virgin Atlantic’ule; Villeroy-Boch Gustavsbergi disainimaailma viib meid peadisainer Jon Eliason (Rootsi). Puudujääkidest disainijuhtimise hariduses räägib Grow esindaja Freek Wallaard (Holland). Britid eesotsas Daniel Charnyga viivad läbi rahvusvahelise konkursi Fixperts asjade ja olukordade parandamiseks ning autasustavad parimat jätkussuutlikkust hindavat projekti. Pidulik avaüritus tunnustab aasta toimekamaid disainereid; heidab pilgu festivali ajalukku ning tutvustab korraldajaid. Gala lõpeb Reet Ausi moekontsertiga. Filmiprogrammi raames toimub keskkonnakriitilise dokfilmi . Out of Fashion esmaesitlus. Kümmet festivaliaastat tutvustab äsjavalmiv videofilm DÖ_10.
Alustatakse eesti disainereid tutvustava ürituste sarjaga: Mina olen disainer, kus on võimalus näost-näkku kohtuda oma ala professionaalidega. Projekt Disainipunkt koondab Arhitektuuri-ja Disainigaleriisse kokku paremiku eesti disaini luues hariva kohalikku disaini ja tootjaid tutvustava keskkonna. Edukat tööstusdisaini tutvustame disainiauhinna Bruno züriiliikme Paolo Favaretto loomingu kaudu. Seda, et disainis ei ole midagi juhuslikku aitab selgitada Oscar Lhermitte (Prantsusmaa) näitus No Randomness ja tema ettekanne seminaril. Toome edulembelisteni Briti disaini efektiivsust mõõtva auhinna võitjate lood (DBA Design Effectiveness Award). Esmakordselt saab tutvuda Iiri ja Portugali disaini väljapanekuga. Eesti graafilised disainerid esitlevad plakatinäitust Isikupära/Individuality’15. Juba väikestviisi traditsioonina annab festivali lõpuakordi rõivadisainile pühendatud elamuslik etendus.
Valgusinstallatsioonid ja festivali üritused toimuvad üle linna – Heliose kinoruumides on end sisse seadnud Hääd Eesti toitu ja jooki propageeriv lounge. Seal on oma ekspositsioonid üles seadnud disaini kõrgkoolid; saab näha jazzfestivaliga Juujääb koostöös läbiviidud Hüpik Hotelli projekti tulemusi ja rahvusvahelisi näitusi. Gala, seminar, loengud, moeetendused, töötoad (ka lastele) ja näitused toimuvad Kultuurikatlas, kus saab osaleda ka Maker’s Lab’i töötoas. Giidiga eksursioonid viivad külastajaid disainiväärtuslikesse paikadesse ja juhatavad teed festivali satelliitideni. Jätkub disainialane koostöö Kaubamajaga. Disainiöö toimub paralleeleselt arhitektuuribiennaaliga TAB ning suurem tähelepanu on pööratud ka arhitektide ja disainerite ühistegevustele.
Oma tooteid tutvustasid:
Mario Kroon esitles verivärske kaubamärgi Formed Stories alt betoonkellasid, mille esteetika lähtub mehaaniliste äratuskellade kujundusest. ” Stoneage Clock sündis minu kirest kolme asja vastu: geomeetria, kellade ja betooni. Selles vormis on nii teravust, ajatut esteetikat kui ka modernset mängulisust. Klassika kohtub kaasajaga,” leiab autor.
Täpsem info: https://www.facebook.com/formedstories?pnref=story
Tõnis Vellama tutvustas põrandalampe BOLD ja TRIX. Vellama: „Need on loodud, mõeldes praktilistele vajadustele kui kasutaja istub tugitoolis või diivanil. BOLD´i eripära on võimalus kupli kõrgust puidust varrel kergesti muuta. Lisaks on varrel samamoodi näpukruviga väike abiriiul kohvitassi või telefoni hoidmiseks.
Kui enamasti on põrandalambil vaja stabiilsuseks rasket jalga, siis TRIX on kolmnurgal põhineva kerge traatraamiga, et oleks kerge tõsta kuhu parajasti vaja. Loogilise jäkuna lisandus lambivarjust tuleneva valgussõõri järgi ka veelgi minimalistlikum laualamp.
Mõlemal uuel põrandavalgustil on alumiiniumist kuppel ja käepärane, sokli juures nöörlüliti, ei pea põrandal nuppu otsima. Tavaline E27 sokkel annab võimaluse valida erinevaid valgusallikaid.“
Täpsem info: http://seos.ee/
Elke Mööbel esitles uut riiulisüsteem “Stacked” (tootjaks Muuto, autoriks JDS Architects). Nutikalt eri kombineerimisviise pakkuv disain põhineb kastidel, mida saab lihtsalt oma vahel ühendada ja eri viisil kokku seada.
Täpsem info: http://www.elkemoobel.ee/
Mõisakeraamika ühendab traditsioone moodsa aja nõudmistega. Atla mõisas valmistatud nõud sobivad nii modernsesse interjööri kui ka vanasse talumajja. Neid saab ilma kulumist kartmata panna nii väga kuuma ahju kui ka nõudepesumasinasse.
Täpsem info: http://www.keraamika.ee
Kohtumispaigaks oli Tallinn Ballooni all äsja alustanud restoran KalaPala, kus pakutakse nii kohalikust toormest kui eksootilistest mereandidest roogi. Kindla menüü kõrval pakutakse mitmesuguseid suitsukalasid. Hää eesti toidu tutvustamist oma missiooniks pidav Helmet Raja rõhutab, et otsitakse nutikaid ja üllatuslikke retsepte tuttavate kalade valmistamiseks. „Igapäevaselt loodame pakkuda valikut samal päeval Pärnu lahest püütud kala, mis siis vastavalt toorme omadustele ka valmistatakse,“ tutvustab ta oma ideed. KalaPala eksootilised kalaroad on inspireeritud maailma erinevatest köökidest.
Täpsem info: http://www.balloontallinn.ee/et/resto-kalapala