5 küsimust MAASTi disaineritele

14. detsember, 2011

altAap Piho ja Tõnis Kalve on disainerid värske kodumaise mööblibrändi Maast Furniture taga. Nad usuvad, et kui juba midagi uut luua, siis peaks see olema kauapüsiv, funktsionaalne ja ajatu.
Kuidas sinust disainer sai?
Aap: Juriidiliselt sai minust disainer hetkel, kui mulle EKA Sisearhitektuuri ja Mööblidisaini eriala diplom pihku pisteti. Juba koolis, mil me tegelesime palju ruumiga, jäin ma alateadlikult just ruumis paiknevate esemete kallal pikemalt töötama. Minu jaoks on alati väga olulised olnud just need esemed, millega inimene läbi kasutuse kokku puutub. Ma olen ilmselt kogu aeg alateadvuses liikunud esemete juurde ja leidnud just nendest seda õiget pinget ja väljakutset.Tänu paar aastat tagasi alanud majanduskriisile õnnestus mul ühest arhitektuuribüroost koondamise valgusvihus põgeneda, kohver isiklike esemetega täita ning kolida Hollandisse, Haagi, kus alustasin oma tööstusdisaini magistriõpinguid.

Tõnis: Mulle meeldiks ütelda, et minu disaineriks kujunemine oli mingisugune sügav introspektiivne hingeline teekond, kuid tegelikkus on see, et ma lihtsalt kukkusin sellesse selg ees sisse. Tugeva ilmpulsi edasiseks tegutsemiseks andis mulle ilmselt sõjavägi kus oli piisavalt aega mõtleda, mida edasi teha. Kõige loogilisem samm oli EKA Sisearhitektuur, kust kõik tegelikult alguse sai, seal kujunesid välja ka minu arusaamad miks, kuidas ja milleks midagi teha. Lisaks kooli kõrvalt peetud puidutisleri ametile sai praktiseeritud vähesel määral ka sisearhitektuuris. Pärast kooli tegin tööd sisearhitektina kuni astusin sisse TTÜ Disaini ja Tootearenduse eriala magistri programmi, mis mul hetkel ka pooleli on.

Millisest raamatust, filmist, muusikateosest, teatrietendusest, majast või linnast sa viimati inspireerusid?
Aap: Kirjandus, film, muusika, teater, arhitektuur ja reisimine on minu jaoks väga olulised ja need on minu igapäeva elu väga oluline osa.Viimane mõnus lugu oli kaante vahele pandud ränduri ja väga mitmekülgse intellektuaali Laurens van der Posti poolt ja kandis nime „Jung And The Story of Our Time”. Üldiselt kõik, mis on eluline ja kaunistamatult siiras võib pakkuda mulle huvitavaid elamusi- olgu selleks siis räme rokiragin, aus raamat nüüdisaegsest elust enesest või mõni nihestatud teos ehituskunsti või kaunite kunstide vallast.

Tõnis: Inspiratsiooni ja eneseareduse ammutamiseks uurin pigem seda, kuidas erinevad protsessid on omavahel seotud. Viimasel ajal olen eriti huvitatud sotsiaalpsüholoogiast, sellest kuidas ja miks inimesed midagi teevad, ning millele toetudes mingeid otsuseid vastu võtavad. Inimeste jälgimine on hetkel minu kõige suurem inspiratsiooniallikas.

Kirjeldage oma stiili
Aap: Ilmselt seepärast, et mul ei ole vist äratuntavat käekirja välja kujunenud, ei oska ma oma stiili kirjeldada. Võibolla ma ei olegi lasknud sellel kujuneda? Ma tahan lasta end pigem väljakutsel häälestada ja olevikul kanda. Aga ma loodan, et mu töödest on äratuntavateks elementideks huumor, meeleolu, õigustatud detailid ja kasutatud materjalid, mis oma loomulikku võlu eksponeerivad. Mõned neist elementidest peituvad kindlasti Maasti toodetes.

Tõnis: Minu stiil on lihtne, mind pigem inspireerivad läbimõeldud detailid, sõlmed ja liited, jättes samas üldise vormi puhtaks ilma ning ilma viguriteta. Aga kuna minu stiil on alles kujunemas siis kalduvused erinevates suundades on lubatud. Siinkohal võib vist mainida, et ma olen Dieter Ramsi esteetika austaja.Ma loodan et MAAST kannab seda sama loogikat, hetkel on see alles välja kujunemas, kuid mõte läbimõeldud ja funktsionaalsest disainist on oluline selleks et pakkuda üha kiirenevalt muutuvas maailmas mingit püsivat väärtust.

Miks te teete seda, mida te teete?
Aap: Üks osa minust igatseb töökoja järele, kus sünnivad minu väga isiklikud tööd, teine aga tegeleks disaini ratsionaalsema ja kasutajakesksema poolega. Minu väljakutseks võiks olla skulpturaalne valgusobjekt, inspireerituna näiteks minu lapsepõlvest kui ka näiteks õlireostuse tõrjevarustus, inspireerituna reostuvast Läänemerest.

Aga Maastiga motiveerib mind tegelema teadmine, et maailmas on veel inimesi, kes söövad saepuruplaadist söögilaua taga või istuvad MDF-ist toolidel. Ja siis on ettevõtted, kes seda saepuruplaati mõne väärispuu spooniga justkui varjavad. Aga mõne aasta pärast kulub see vale välja. Me ei mängi ju flööti ega ütle, et see on trompet või ei prindi kummikutele naha tekstuuri, et need kallimad välja näeksid.

Ma loodan, et inimesed leiavad need vanad ja looduslikud materjalid enda jaoks jälle üles ning austavad rohkem seda keskkonda, kus nad elavad ja seeläbi ka iseendid. Ma ei mõista, miks meil on vaja iga viie aasta tagant uut söögilauda osta, kui me vanaisadel oli terve elu jooksul ehk üks või kaks, mida me isegi teinekord taas kasutusele võtame.

Tõnis: Me teeme seda selleks et hästi elada, ja kõik kes väidavad et nad teevad seda sellepärast et nad nii väga armastavad disainimist siis nad valetavad endale. Muidugi on meil soov end teostada ja luua midagi erakordset ning ilmselt on see tasakaalus sooviga elada hästi, kuid iga inimese algne impulss millegi tegemisele on saada tunnustust ning seeläbi teha asju mida me veel rohkem tahame teha – so. nautida elu.

Rääkige oma maailmavallutusplaanidest.
Aap: Me ei taha mitte kuskil olla rohkem, kui paigas, kus meie tööd hinnatakse ja meie väärtushinnanguid jagatakse. See, et meie esimene pood sattus Belgiasse, on osalt tänu belglaste armastusele täispuidu ja eriti just tammepuidu vastu. Me kedagi vallutama ei plaani minna, küll aga loodame, et meid võetakse ka mujal Euroopas hästi vastu. Me sodime igapäevaselt mitusada lehte paberit ja koguaeg on midagi uut sündimas.
Tõnis: MAAST ei soovi vallutada maailma, siin ongi suur vahe praegustel trendidel, nagu IKEA jt. Meie soov on luua midagi kvaliteetset ja kestvat. Me plaanime imbuda vaikselt inimeste eludesse ning kruttida kruvisid seestpoolt ning pöörata nad uude usku.

Hetkel oleme sisenenud Belgia turule, esindatud oleme ka Soomes ning valmistame ette sisenemist ka teistele Lääne-Euroopa turgudele.
Eesti turule plaanime siseneda MAASTI alabärndiga, mis toodab kohalikule turule taskukohasemat disaini.
Maasti kohta leiab lisainfot: http://www.maastfurniture.com

Intervjueeris: Disainikeskus
MAAST on täna ka PESA tootearenduskeskkonnas