Gianpaolo Fusari: Hea disain eeldab tihedat koostööd
1. novembril kogunesid kõik disainihuvilised kell viis kohvikusse Klaus, et üheskoos tassike teed juua ning kuulata Londonist Royal College of Arts’ist külla tulnud rahvusvahelise mõõtmega disaineri Gianpaolo Fusari kogemusi.
Nagu nimi lubab eeldada, on tegu väga rahvusvahelise mehega- itaallasest isa ning kuubalannast ema võsuna kasvas ta üles hoopis Mehhikos. Tudeerinud arstiteadust, otsustas Gianpaolo, et arsti temast ei saa ning suundus õppima tootedisaini. Magistrikraadi sooritas Gianpaolo juba Londoni Royal College of Arts’is, kus ta töötab tänaseni keskuses Helen Hamlyn Centre for Design, mis tegeleb inimestele keskendunud disaini uuringutega. Sealne valdkondadeülene disaineritest, inseneridest, arhitektidest, antropoloogidest ning kommunikatsiooniekspertidest koosnev meeskond viib läbi disainiteemalisi uuringuid ja projekte.
Disainer Gianpaolo Fusari erialaks ongi inimestele keskendunud disain. “Otsin alati lahendusi, mis oleks suurele hulgale inimestele kasulikud, seetõttu olen seotud ka paljude sotsiaalsete projektidega,” rääkis Fusari. Mehhikos näiteks hakkas ta lahendama kahte kõige suuremat probleemi – vaesus ja ülekaalulisus. “Inimeste toitumusharjumused on täna väga ebatervislikud, mistõttu on ülekaalulisus üks suurimaid sotsiaalseid probleeme, neelates igal aastal aina suuremaid summasid tervishoiueelarvest. Meie algatasime võrgustiku, kus vaesemad ühiskonnaliikmed hakkavad pakkuma tervislikku toitu ühise brändi alt,” rääkis Fusari. Täna tegeleb projektiga edasi kohalik MTÜ ning läbirääkimised käivad haiglate toitlustuse teemadel.
Üks põnevamaid projekte Londonis on Gianpaolol kindlasti kiirabitranspordi ümberdisainimine. “Tegime tihedalt koostööd arstide ja õdedega, et selgitada välja endise lahenduse kitsaskohad ning saavutada maksimaalne funktsionaalsus,” rõhutas Fusari tiheda koostöö olulisust. Üks põnevamatest lahendustest on kiirabiautode seinal leiduvad eri värvi temaatilised kastid tarvikutega, mida saab operatiivselt uue komplektiga asendada.
Lisaks kuulub Gianpaolo koos sarnase mõtteviisiga disainerite ja inseneridega rahvusvahelisse disainkollektiivi BREAD http://www.bread.uk.com/, mis ühendab kõrgtehnoloogia ja disaini alates tavatoodetest lõpetades erilahendustega. Näiteks valmistasid nad plaadifirmale Sony Music singli promotsiooni eesmärgil roboti, mis kirjutab vaatajale teksti peeglisse ning kustutab hiljem ise ära. Vaata videot SIIN
Täname Markko Karut Brand Manualist vestluse juhtimise eest!
Vaata Gianpaolo Fusari ettekannet
Järgmine Kella viie tee leiab aset samas kohas juba 6. detsembril teemal kirjastamine.
Registreeri siin
Peagi lisame juurde ka Gianpaolo esitluse ning lingid.